Vil du gerne i gang med at bruge billedbøger i indskolingen? Kom på et kursus i, hvordan du bruger den gode historie i de yngste klasser.
Gennem leg med ordforråd og shared reading, skal vi arbejde med mundtlighed og den første læsning, og hvor billedbogen er den tematiske ramme om din undervisning.
Dine elever begejstres og motiveres til at lære engelsk igennem historier. Brug billeder, lyd, rytmer og musik til at facilitere den gentagende læsning og ordforrådstilegnelse.
På kurset vil du have mulighed for at fordybe dig i nye og kendte billedbøger samt supplerende materialer i form af film, spil, hånddukker og læsemateriale.
Der vil være intro til en række nye forløb. Alle de aktiviteter og ressourcer, som vi afprøver, vil være en del af forløb, der kan bruges direkte i din årsplan.
Bemærk: Medbring tablet eller pc.