Aktiv læring i matematik indskoling: De små regner

Få konkrete bud på, hvordan du tilrettelægger en problemløsende og undersøgende undervisning, som udvikler elevernes talforståelse og adaptive regnestrategier, og få inspiration til at variere undervisningen, så den passer til elevgruppens forudsætninger. 

Sted

Viborg

Pris

4.112,00 kr. Mulighed for tilskud gennem DLF. Se nedenfor

Dato

06.05.2027

Tilmeldingsfrist

06.04.2027

Status

Ledige pladser

Om kurset

Kurset klæder dig på til at understøtte udviklingen af dine elevers talforståelse, så den bliver robust, såvel som udviklingen af fleksible og adaptive regnestrategier, som skaber udfordringer for alle, uanset elevernes faglige forudsætninger. Kursets indhold understøtter intentionerne i Fagfornyelsen.

Efter arbejdet med talforståelse og regnestrategier retter vi blikket mod en mere praktisk og problemløsende tilgang, hvor eleverne får tid til at fordybe sig, samarbejde og få løbende feedback.

På kurset vil du blandt andet få indsigt i:

  • Talforståelse - og materialer der understøtter
  • Regnestrategier
  • Tidlig algebra
  • Virkelighedsnære situationer og problemløsning
  • Inspiration til en varieret undervisning

Mål/udbytte

  • Du får inspiration til at støtte elevernes forståelse for tal og regnestrategier gennem mundtlighed og tænkning - uanset elevernes faglige forudsætninger.
  • Du får inspiration til en varieret undervisning, som passer til elevgruppens forudsætninger.
  • Du får konkrete bud på, hvordan du kan arbejde problemløsende og undersøgende med en praksisfaglig vinkel.

Undervisningen veksler mellem teori og masser af hands-on, og der er god tid til at dele erfaringer. Mellem de to kursusdage har du mulighed for at afprøve de nye metoder.

Du kan få tilskud

Vi vil opfordre dig til, at du tilmelder dig kurset med det samme, selvom du først kan søge tilskud pr. 1. april - der er nemlig et begrænset antal pladser. Tilskuddet dækker op til 80% af udgifterne til kursusgebyr, vikardækning, transport, ophold og materialer. Det resterende beløb skal dækkes af din arbejdsplads.

Du har mulighed for at søge tilskuddet, hvis du er ansat på overenskomst mellem KL og Lærernes Centralorganisation (Danmarks Lærerforening og Uddannelsesforbundet).​ Læs mere om, hvordan du søger tilskuddet.

Målgruppe

Matematiklærere i indskolingen

Instruktører

Fagområder

Matematik

 Tina Agesen-Pagh - VIA CFU
 Sandra Martine Jensen VIA CFU
  • Sandra Martine Jensen

  • CFU-sekretær
  • T: 87 55 27 61
  • Jeg er CFU-sekretær med ansvar for korte kurser, temadage og rekvirerede opgaver. Desuden er jeg bookingkoordinator på projektet Med Skolen i Biografen
  • Mød Sandra
Liselotte Christensen
  • Liselotte Christensen

  • CFU-sekretær
  • T: 87 55 28 05
  • Jeg er CFU-sekretær  med ansvar for korte kurser inde for grundskolen og det gymnasiale område. Desuden varetager jeg administrative opgaver herunder økonomi.
  • Mød Liselotte