Inklusion af elever med autisme og ADHD

Højt begavede elever med autisme eller ADHD bliver i stigende grad inkluderet i ungdomsuddannelsernes ordinære klasser og i grundskolens afgangsklasser. Det giver en lang række udfordringer, som dette kursus giver dig værktøjer til at imødegå.

Sted

Herning

Pris

770,00 kr. x

Dato

02.10.2025

Tilmeldingsfrist

02.09.2025

Status

Ledige pladser

Om kurset

Stadig flere normalt og højt begavede elever med autisme eller ADHD bliver inkluderet i ungdomsuddannelsernes ordinære klasser og i grundskolens afgangsklasser. Det giver en lang række udfordringer. 

  • Hvordan skaber man en klasserumskultur, hvor neurotypiske og elever med autisme og ADHD kan trives side om side? 
  • Hvordan støtter man den enkelte i at turde sige noget, holde oplæg og få udbytte af undervisningen?
  • Hvordan danner man grupper, der kan fungere fagligt og socialt?
  • Hvordan støtter man den enkeltes tilegnelse af selvindsigt og selvværd?
  • Hvordan støtter man elever med særlige skrivevanskeligheder betinget af deres diagnose – og de øvrige elever med skrivevanskeligheder?
  • Hvilke pædagogiske strategier kan en mentor benytte? Og hvilke muligheder giver SPS-systemet (specialpædagogisk støtte)? 
  • Det er nødvendigt med hensyn, så eleverne med diagnoser kan inkluderes. Men hvornår tipper balancen, så hensynene går ud over undervisningsniveauet?

Kurset tager udgangspunkt i en kort gennemgang af de to diagnoser, autisme og ADHD, og hvordan de mest almindelige diagnostisk-betingede vanskeligheder viser sig og støder sammen med de faglige krav i undervisningen. 

Der arbejdes med konkrete eksempler på pædagogisk praksis og strategier til at tackle vanskelighederne i en inkluderende undervisning i ordinære klasser. Undervejs er der korte øvelser og mulighed for spørgsmål og erfaringsudveksling.

Kurset formål er, at alle undervisere og støttepersoner øger deres indsigt i inkluderede elevers vilkår og relationer til neurotypiske kammerater. 

Bogen, "Fortællinger der forandrer – 50 unge med ASF fra Hf til voksenliv", udleveres til hver kursist og anvendes på kurset.

Målgruppe

Undervisere, mentorer og øvrige støttepersoner i ordinære klasser, som har elever med autisme og ADHD inkluderet i ungdomsuddannelserne og i grundskolens afgangsklasser

Instruktører

Jonna Byskov - Konsulent i ASF-pædagogik

Fagområder

 Tina Agesen-Pagh - VIA CFU
 Sandra Martine Jensen VIA CFU
  • Sandra Martine Jensen

  • CFU-sekretær
  • T: 87 55 27 61
  • Jeg er CFU-sekretær med ansvar for korte kurser, temadage og rekvirerede opgaver. Desuden er jeg bookingkoordinator på projektet Med Skolen i Biografen
  • Mød Sandra
Liselotte Christensen
  • Liselotte Christensen

  • CFU-sekretær
  • T: 87 55 278 05
  • Jeg er CFU-sekretær  med ansvar for korte kurser inde for grundskolen og det gymnasiale område. Desuden varetager jeg administrative opgaver herunder økonomi.
  • Mød Liselotte