Er du optaget af at skabe kreativ og engagerende undervisning i billedkunst? Vil du være med til at undersøge, hvordan vi kan skabe digitalt understøttede fællesskaber i billedkunstundervisningen i udskolingen? Så er dette online kursusforløb noget for dig.
Som deltager på kurset bliver du en del af projektets digitale fællesskab, hvor du både vil få inspiration og adgang til online undervisningsmaterialer. Du får mulighed for at netværke og videndele med andre billedkunstlærere, og som en del af forløbet skal du afsætte tid til at afprøve og eksperimentere med din egen undervisning.
En del af kursusforløbet tager udgangspunkt i undervisningsmaterialet Her er jeg! Forløbet sætter fokus på identitetsarbejde og -eksperimenter, der peger direkte ind i elevernes egen verden og giver dem mulighed for at inddrage netop det, de brænder for. I forløbet er der indbygget en interaktiv tilgang til arbejdet med opgaverne, så elever og lærere kan undersøge og afprøve forskellige udtryk og løsningsforslag. Med billedsproget og dets særlige virkemidler har vi mulighed for at udtrykke og eksperimentere med identiteter på måder, som fanger en ganske særlig kombination af leg, frihed og eftertænksomhed.
I forløbet arbejdes med rumlige og digitale billeder i en opsætning, som vil kunne gennemføres såvel på skolen som hjemme. På kurset får deltagerne praksisnære ideer, som kan bruges direkte i undervisningen, hvor fokus er på didaktisk nytænkning og kreativ anvendelse af digitale redskaber i billedkunstundervisningen.
Kurset er en del af Distance Learning through Play. Et CFU Danmark projekt støttet af LEGO fonden, der har samlet de gode eksempler og materialer skabt under skolenedlukningen i foråret 2020 samt udviklet nye digitale formater, der kan understøtte kreativitet, samarbejde og lærende fællesskaber - nogle af de kvaliteter, som måske har sværere vilkår online og på afstand, men som også kan bruges i den daglige undervisning.
Du kan vælge mellem to kursussessioner i foråret 2021
Kurset foregår alle kursusdage online fra 14.00 - 16.00
Kursus 1
11/3, 25/3, 20/4, 29/4
Kursus 2
22/4, 4/5, 27/5, 10/6
Bemærkninger
OBS!! Kurset er gratis selvom I ved tilmelding bliver bedt om at krydse af hvem der betaler.
Målgruppe
Billedkunstlærere i udskolingen
Instruktører
CFU konsulenter
Fagområder
Praktiske musiske fag: Billedkunst
I samarbejde med
Produceret af CFU Danmark i samarbejde med LEGO Fonden.